7 lutego 2023
jak wybrać kołdrę

Jak wybrać najlepszą kołdrę? Obok materaca i poduszki, kołdra stanowi szczególnie ważny element naszego wypoczynku. Jeśli poświęcimy nieco czasu na dobór odpowiedniego modelu, komfort i higiena snu znacząco się poprawi. Egzemplarz dobrany właściwie do pory roku i warunków panujących w sypialni będzie miał korzystny wpływ przede wszystkim na:

  • skórę,
  • ogólne samopoczucie,
  • brak wybudzeń w ciągu nocy.

Nie jest to jednak łatwy wybór. Na rynku dostępnych jest wiele modeli różniących się między sobą np. rodzajem wypełnienia, wielkością lub kasą termiczną. Dlatego polecamy kierować się metodą 4 kroków, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt.

Etap 1. Wybierz rozmiar kołdry jaki będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy

Kołdra hotelowa całoroczna musi mieć optymalną wielkość. Zbyt duża, będzie spadać z łóżka, co może negatywnie wpłynąć na jakość snu. Natomiast zbyt mała nie zapewni komfortu cieplnego i będzie powodować ciągłe wybudzenia w celu ponownego okrycia się. Najlepszym wyborem dla singla lub nastolatka będzie model mniejszy np. o wymiarach 140×200 lub 160×200. Dla małżonków idealnym wyborem będzie kołdra nieco większa np. o wymiarach 180×200 lub 200×220. Zapewni ona wygodę oraz odpowiednią temperaturę spania dla obojga osób.

Etap 2. Jak wybrać klasę termiczną kołdry?

Na polskim rynku można wyróżnić 2 klasy termiczne:

  • sezonową, gdzie wyróżnia się modele letnie, zimowe oraz kołdry całoroczne,
  • liczbową w skali od 1 do 6, gdzie 1 to kołdra chłodna a 6 to najcieplejsza.

Modele letnie są zdecydowanie cieńsze od zimowych. Są wyjątkowo lekkie i przewiewne, co zapobiega poceniu się podczas snu. Kołdry zimowe mają za zadanie przede wszystkim utrzymywać ciepło oraz izolować ciało od temperatury panującej w sypialni. Całoroczne są modelami pośrednimi i idealnie nadają się dla osób, które ze względu na ograniczoną przestrzeń do przechowywania nie mogą pozwolić sobie na zakup dwóch oddzielnych egzemplarzy.

Etap 3. Jak wybrać wypełnienie kołdry?

Dobór odpowiedniego wypełnienia będzie miał duże znaczenie dla Twojego ciała. Właściwie dobrana kołdra, przede wszystkim, nie może powodować alergii i podrażnień skórnych. Ponadto, musi dobrze chłonąć nadmiar wilgoci.

Dostępne na rynku kołdry możemy podzielić na:

  • tradycyjne np. kołdry puchowe lub z pierza- są wyjątkowo lekkie, puszyste i mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Idealnie nadają się na sezon zimowy. Nie są jednak polecane dla osób cierpiących na alergię ze względu na brak możliwości prania,
  • naturalne np. wełniane, bambusowe, jedwabne szczególnie polecane dla bardzo wrażliwej skóry z powodu wykorzystania bezpiecznych, ekologicznych materiałów,
  • syntetyczne np. z włókna poliestrowego lub granulatu silikonowego. Największą ich zaletą jest możliwość prania, co pozwala utrzymać je w czystości i niszczyć wszystkie drobnoustroje, które mogą gromadzić się w nich w trakcie użytkowania. Wyróżniają się one bardzo trwałym wypełnieniem, które nie przemieszcza się ani nie zbija. Są one także atrakcyjne cenowo.

Etap 4. Jak wybrać poszewkę na kołdrę?

To bardzo ważny krok, który nie może zostać pominięty. Nic z tego, jeśli wybierzemy właściwy rozmiar, klasę termiczną i wypełnienie, a poszewkę pozostawimy przypadkowi. Nieodpowiedni materiał może podrażniać skórę, gryźć lub powodować otarcia. Wtedy o komfortowym śnie nie ma mowy. Najlepszym wyborem są poszewki bawełniane, bawełniano-poliestrowe lub z mikrofibry, ponieważ można je prać. Gwarantuje to higienę i bezpieczeństwo użytkowania.

To już ostatni etap, który pomoże Ci w doborze, najlepszej, wygodnej kołdry. Pamiętaj jednak, aby nie pominąć któregoś kroku, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zakupem przez długie lata.

Teraz już wiesz jaką kołdrę wybrać!

W naszej ofercie znajdziecie między innymi : pościele hotelowe, tekstylia hotelowe, a także ręczniki hotelowe

1 thought on “Jaką kołdrę wybrać, aby dobrze spać? 4 kroki do idealnego modelu kołdry do spania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *