2 maja 2024
jak często prać pościel mając alergię

Sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jednak dla osób cierpiących na alergię, sen może być utrudniony przez różne alergeny, takie jak kurz, roztocza, pleśń czy sierść zwierząt domowych. Mogą one się gromadzić w naszej pościeli i wywoływać nieprzyjemne objawy, takie jak kichanie, katar, kaszel, swędzenie oczu czy skóry. Dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór i pielęgnację pościeli dla alergika. Zastanawiasz się co ile zmieniać pościel lub w ilu stopniach prać kołdrę? Oto kilka porad, które pomogą Ci zadbać o Twój ulubiony zestaw pościeli:

  1. Jeśli jesteś alergikiem najlepszym wyborem będzie pościel antyroztoczowa. To specjalny rodzaj pościeli, który jest wykonany z materiałów odpornych na alergeny i łatwych w czyszczeniu. Możesz wybrać pościel syntetyczną z poliestru lub pianki, która ma właściwości antybakteryjne, przeciwdrobnoustrojowe i odporne na roztocza i pleśń, ale najlepszym wyborem będzie pościel wykonana z naturalnej bawełny. Taka pościel doskonale chłonie wilgoć i zapobiega rozwojowi wszelkich drobnoustrojów. Można ją też prać w wysokich temperaturach, co sprawia, że łatwo ją utrzymać w czystości.
  2. Unikaj pościeli z jedwabiem, kaszmirem czy wełną wielbłądzią. Te tkaniny trudno utrzymać w czystości, co sprawia, że są doskonałym siedliskiem dla roztoczy i innych chorobotwórczych bakterii. Dodatkowo, nie można ich prać w wysokich temperaturach co znacznie utrudnia ich pielęgnację.
  3. Pierz pościel regularnie w temperaturze 60 stopni lub wyższej. Pozwoli to zneutralizować wszystkie alergeny, które mogą się na niej pojawić w trakcie użytkowania. Jeśli zastanawiasz się co ile prać pościel to zaleca się, aby robić to nie rzadziej niż co tydzień lub dwa, w zależności od stopnia zabrudzenia oraz od tego jak bardzo się pocisz podczas snu. Jeśli śpisz nago lub ze zwierzętami zalecamy, aby zmiana pościeli następowała jeszcze częściej. Po praniu najlepiej jest rozwiesić pościel do swobodnego wysuszenia.
  4. Używaj pokrowców antyroztoczowych na poduszki, materac i kołdrę. Będzie to dodatkowa bariera dla alergenów czy roztoczy, która zapobiega ich przedostawaniu się do wnętrza kołdry czy poduszki. Najlepsze są pokrowce o jak najmniejszej przepuszczalności, które można zasunąć na zamek. Jeśli zatem wybierasz pościel dla alergika to koniecznie sprawdź ofertę takich pokrowców.
  5. Często zmieniaj prześcieradło. Jest ono bezpośrednio narażone na brud, kurz i inne zabrudzenia, dlatego wymaga najczęstszej wymiany. Zalecamy, aby zmieniać je nie rzadziej niż raz na tydzień i prać w temperaturze nie mniejszej niż 40 stopni Celsjusza.
  6. Regularnie czyść materac, ponieważ to doskonałe siedlisko dla alergenów i innych roztoczy. Najlepiej robić to poprzez spryskanie go roztworem wody z octem lub sodą oczyszczoną. Dzięki temu materac zostanie zdezynfekowany i odświeżony. Zalecamy, aby powtarzać taką czynność przynajmniej raz w miesiącu. Dodatkowo, jeśli masz taką możliwość wietrz materac na świeżym powietrzu. To także pozwoli Ci zneutralizować niektóre alergeny oraz utrzymać go w higienicznej czystości.
  7. Wietrz sypialnię codziennie. Kontakt pościeli ze świeżym powietrzem pozwala utrzymać ją w dobrej jakości na długo. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych na pościel pomoże zniwelować pleśń i inne alergeny. Rób to tak często i tak długo jak tylko się da. 

Jak wyprać pościel alergika?

Odpowiedni sposób prania pościeli jest bardzo ważny. Jeśli zastosujesz się do kilku ważnych zasad to będziesz mógł cieszyć się piękną i nieskazitelnie czystą pościelą przez bardzo długi czas. 

Na początku sprawdź informacje dotyczące prania, które znajdują się na metce. Dzięki temu dowiesz się jaka jest odpowiednia temperatura prania i prasowania danej tkaniny oraz czy można suszyć ją w suszarce bębnowej. To bardzo istotne informacje, ponieważ każda tkanina może wymagać innych zabiegów pielęgnacyjnych, a nieodpowiednie postępowanie podczas prania mogłoby ją bezpowrotnie uszkodzić. 

Następnie posortuj pościel według kolorów i rodzajów tkanin. Możesz prać razem tylko pościele o podobnych kolorach. Jeśli wypierzesz różne kolory razem to ryzykujesz zafarbowaniem wszystkich pościeli. Pamiętaj także, aby nie prać odzieży razem z pościelami, ponieważ roztocza i inne bakterie mogą przejść z pościeli na inne części garderoby. 

Przygotowując pościel do prania koniecznie wywiń  poszwę na kołdrę i poszewki na poduszki na lewą stronę. Zapobiegnie to wyblaknięciu kolorów. Następnie zapnij guziki lub zasuń zamki w pościeli, aby tkaniny nie splątały się razem podczas prania. Jeśli tkaniny są bardzo zabrudzone to koniecznie je wcześniej namocz.

W następnym kroku, aby dokładnie wyprać pościel, włóż pranie do pralki i wybierz odpowiedni program do prania pościeli. Jeśli nie wiesz w jakiej temperaturze prać pościel to pamiętaj o sprawdzeniu informacji znajdujących się na metce. Nie używaj zbyt dużo proszku ani innych substancji chemicznych, ponieważ w późniejszym czasie mogą one podrażnić Twoją skórę. Po skończonym praniu, wyjmij pościel do wysuszenia, lub jeśli dopuszcza to producent, wysusz ją w suszarce bębnowej. 

Sprawdź na metce czy jest wymagane prasowanie pościeli i jaka temperatura będzie odpowiednia. Niektóre pościele, np. z kory ze względu na swoją strukturę nie wymagają prasowania. 

Mamy nadzieję, że już wiesz jak często prać pościel alergika i jak o nią dbać. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli ci uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości skórnych, czy ze strony układu oddechowego. Od teraz możesz cieszyć się zdrowym, spokojnym snem bez podrażnień i dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *