7 lutego 2023

Ręcznik ręcznikowi nierówny. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów i modeli różniących się między sobą np. wielkością, gramaturą, materiałem z którego są wykonane czy chłonnością. Łatwo można ulec złudzeniu, że nie ma znaczenia, który z nich wybierzemy. Wbrew pozorom, wybierając ręcznik niskiej jakości można szybko stracić pieniądze, gdyż konieczne będzie szybkie zakupienie nowych. W tym artykule poznasz rodzaje ręczników, a także znajdziesz wszystkie informacje, które musisz poznać przez zakupem odpowiedniego produktu.

Rozmiar i gramatura ręczników

Ręcznik to podstawowy element wyposażenia łazienki. Często można go znaleźć także w kuchni. Pełnią one przede wszystkim funkcję praktyczną, ale także są ważnym elementem wystroju wnętrza. Dlatego przy wyborze odpowiedniego produktu warto zadbać, aby obie te funkcje zostały spełnione.

Na rynku znajdziemy ręczniki o różnej wielkości. Te o wymiarach 30x50cm są idealne do powieszenia przy umywalce lub w kuchni. Najczęściej służą do wycierania dłoni. Ręczniki o wymiarach 50x90cm idealnie nadają się do wycierania twarzy czy suszenia włosów. Największe z dostępnych – 70×140 cm są idealnie do wycierania po codziennym prysznicu czy kąpieli.

Warto także zwrócić uwagę na gramaturę ręcznika, który jednoczenie będzie miał wpływ na jego chłonność. Im wyższa gramatura tym ręcznik będzie lepiej pochłaniał wodę i będzie lepszej jakości. Ręczniki o gramaturze 300-400 g/m2 są stosunkowo cienkie. Chłoną wodę nieco gorzej w porównaniu do innych, ale za to zajmują mniej miejsca w szafie i szybko schną.

Ręczniki o gramaturze 450-500 g/m2 to swoisty kompromis między właściwościami produktu a odpowiednią ceną. Są one bardziej miękkie i znacznie lepiej chłoną wodę w porównaniu z tymi najcieńszymi, ale nadal dość szybko wysychają. Ręczniki o gramaturze 520- 750 g/m2 to najgrubsze ręczniki dostępne na rynku. Są one wyjątkowo puszyste i bardzo dobrze chłoną wodę. Ich główną wadą jest to, że mogą długo schnąć i zajmują dużo miejsca w szafie, ponieważ są dość grube.

Ręczniki bawełniane – najpopularniejsze rodzaje ręczników

Od lat najchętniej wybierane przez klientów są ręczniki bawełniane. Posiadają one liczne grono sympatyków, ponieważ są wykonane z naturalnej tkaniny- nie posiadają domieszek sztucznych tkanin. Posiadają bardzo dobre właściwości higroskopijne a przy tym są bezpieczne dla skóry i nie powodują podrażnień.  Polecane są w szczególności dla osób ze skórą wrażliwą oraz małych dzieci.

Ręczniki bambusowe

Już nawet niewielka domieszka bambusa (np. 30%) korzystnie wpływa na jego chłonność oraz nadaje mu właściwości antybakteryjnych i antygrzybiczych. Jest to spowodowane tym, że włókna bambusowe nie są zbyt mocno skręcone. Powoduje to powstawanie przestrzeni między poszczególnymi włóknami, gdzie może gromadzić się wilgoć. W wyniku tego ręczniki bambusowe posiadają bardzo dobre właściwości higroskopijne, szybko schną i są bezpieczne dla skóry.

Rodzaje ręczników zero-twist i low-twist

Te rodzaje ręczników powstają przez proces odwrotny do skręcania włókien. Powoduje to powstawanie dużych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi nićmi, gdzie może swobodnie zbierać się wilgoć. Powoduje to, że ręczniki tego typu są wyjątkowo chłonne, miękkie i miłe w dotyku. W przypadku ręczników zero- twist włókna te w ogóle nie podlegają skręcaniu, natomiast w przypadku modeli  low- twist jedynie w niewielkim stopniu. Jedyną ich wadą jest to, że są one dość grube, zajmują dość dużo przestrzeni w szafie i mają znacznie mniejszą trwałość w porównaniu z ręcznikami bawełnianymi czy bambusowymi.

Ręczniki z mikrofibry

To produkty wykonane z tkaniny syntetycznej. Główną ich zaletą jest to, że wyjątkowo szybko schną, są bardzo lekkie i zajmują mało miejsca. Dlatego też są chętnie wybierane przez miłośników podróżowania, gdzie każda przestrzeń bagażu musi być rozsądnie wykorzystana. Ze względu na swoje właściwości świetnie zdają egzamin jako ręczniki sportowe lub turystyczne. Rzadko wykorzystuje się je jako ręczniki do użytku domowego.

Na rynku spotykamy bogaty wybór ręczników. Od gładkich i jednokolorowych przez wzorzyste, o ciekawych fakturach i eleganckich bordiurach. Dokonując takiego zakupu czasem ciężko się zdecydować na jeden konkretny model. Warto zatem kupić kilka produktów o różnych właściwościach i zdecydować, który z nich najbardziej odpowiada naszym indywidualnym preferencjom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *