2 maja 2024

Koce są przytulnymi i ciepłymi dodatkami do każdego domu. Nadają one wnętrzu przytulności, elegancji i są pięknym uzupełnieniem aranżacji. Ze względu na swoją strukturę wymagają  też regularnego czyszczenia, aby zachować świeżość i higienę. W zależności od materiału, z którego jest zrobiony koc, istnieje kilka sposobów na jego wyczyszczenie. Możesz go prać w pralce, ręcznie lub oddać do specjalistycznej pralni, która zadba o niego w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak prać koc, żeby był miękki i na długo zachował swoje właściwości.

Jak prać koc w pralce?

Jeśli chcesz wyprać koc w pralce, najpierw koniecznie sprawdź czy producent koca dopuszcza taką możliwość. Informację tą znajdziesz na metce, która jest przyszyta do koca. Najczęściej, w pralce można prać głównie koce wykonane z materiałów syntetycznych (np. z poliestru czy akrylu), a także niektórych naturalnych tkanin (np. bawełny). Koce należy prać w delikatnym programie prania z użyciem niewielkiej ilości łagodnego detergentu. Silne środki piorące mogłyby zniszczyć jego delikatną strukturę. Niestety, pranie koca w pralce nie zawsze jest dopuszczalne. Na przykład delikatne koce wełniane można prać tylko ręcznie.

Aby prać koc w pralce, postępuj następująco:

  • Wybierz łagodny detergent, który nie zniszczy koloru ani faktury koca.
  • Upewnij się, że koc zmieści się do pralki. Jeśli Twój koc jest bardzo duży lub bardzo gruby- lepiej wypierz go ręcznie. Zbytnie przeładowanie bębna pralki może spowodować, że detergent nie rozprowadzi się równomiernie po całym kocu i nie zostanie on dokładnie wyczyszczony lub pozostaną na nim pozostałości po środku piorącym.
  • Dostosuj ustawienia pralki do rodzaju materiału. Jeśli nie wiesz w jakiej temperaturze prać koce- koniecznie sprawdź jaką maksymalną temperaturę prania dopuszcza producent. Koce bawełniane wymagają chłodnej wody i delikatnego cyklu prania. Koce z materiałów syntetycznych można prać w wyższej temperaturze.
  • Suszenie powinno odbywać się w stanie rozwieszonym lub w suszarce bębnowej na niskich obrotach, aby nie zniszczyć jego delikatnej faktury. Wysoka temperatura suszenia może spowodować skurczenie lub zniszczenie koca.

Jak prać koc ręcznie

Niektóre koce trzeba prać ręcznie, aby nie uszkodzić ich delikatnych włókien. Codzi głównie o te wykonane z wełny, lnu czy jedwabiu. Aby prać koc ręcznie, postępuj zgodnie z poniższym schematem:

  • Napełnij wannę chłodną wodą i dodaj niewielką ilość łagodnego detergentu. 
  • Zamocz koc w wodzie i delikatnie go ugniataj. Przesuwaj koc tam i z powrotem w mieszaninie wody i detergentu. Najlepiej chwytać po kolei poszczególne części koca i je czyścić. Powtarzaj czynność do całkowitego wyczyszczenia koca.
  • Odciśnij nadmiar wody z koca. Wyjmij koc z wanny i pozwól, aby spłynął z niego nagromadzona woda. Złóż koc, a następnie obiema rękami naciśnij na koc, wyciskając nadmiar wody. Wyciskanie koca zapobiega jego rozciągnięciu i odkształceniu tkaniny.
  • Spłucz koc czystą wodą. Wypierz koc ponownie w czystej chłodnej wodzie bez detergentu. Spłucze to wszelkie środki piorące, które mogły się wchłonąć w tkaninę. Przesuwaj koc po wodzie, dotykając każdej części osobno. Powtarzaj tą czynność dopóki nie wypłuczesz wszelkich pozostałości środka piorącego z koca. Odcedź i napełnij wannę lub basen świeżą wodą, aż będzie ona klarowna po spłukaniu. Może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tej czynności.
  • Susz koc w stanie rozwieszonym lub w suszarce bębnowej na niskich obrotach.

Jakie są zalety z częstego prania koca?

Częste pranie koca ma wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga utrzymać go w dobrej jakości i miękkości. Po drugie, zapobiega gromadzeniu się kurzu, roztoczy i bakterii, które mogą powodować alergie i nieprzyjemne zapachy. Po trzecie, sprawia, że koc jest bardziej higieniczny i przyjemny w użyciu.

Jak często prać koc zależy od tego, jak go używasz. Jeśli koc służy Ci jako przykrycie w nocy, to pierz go przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli wykorzystujesz go sporadycznie lub służy wyłącznie jako dekoracja wnętrza to pierz go w razie zabrudzenia, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Zabieg ten może wydawać się dość skomplikowany, szczególnie jeśli posiadasz koc z delikatnej tkaniny. Warto go jednak przeprowadzać regularnie, aby nie gromadziły się w nim żadne bakterie czy alergeny, które mogą szkodzić zdrowiu. Czysty koc pozwoli Ci uchronić się od podrażnień skóry i dolegliwości ze strony układu oddechowego.  

Podsumowanie

Pranie koca może przysporzyć wielu kłopotów, dlatego pamiętaj o kilku zasadach, które pozwolą Ci na utrzymanie go w dobrej jakości. Zachowanie go w czystości pozwoli Ci cieszyć się nim przez bardzo długi czas. Przed praniem koniecznie sprawdź metkę, która zawiera dopuszczalne sposoby jego pielęgnacji. Niektóre koce można prać w pralce na wolnych obrotach. Te delikatniejsze wymagają prania ręcznego i bardzo łagodnych środków piorących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *