7 lutego 2023
narzuta na łóżko agmar-tekstylia

Jak dobrać narzutę na łóżko? Sypialnia to niewątpliwie najważniejsze miejsce całego domu. Od tego, jak ją zaaranżujemy i wyposażymy zależy nasz codzienny wypoczynek i prawidłowe funkcjonowanie przez cały następny dzień. Ciekawym i praktycznym dodatkiem może stać się narzuta na łóżko, która oprócz ochrony pościeli przed kurzem i zabrudzeniami może pełnić funkcję estetyczną, nadając wnętrzu niepowtarzalnego uroku i charakteru. Jeśli chcesz sprawdzić, jak dobrać najlepszą narzutę na łóżko koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Jak dobrać narzutę do sypialni?

Pierwszym elementem, nad którym należy się zastanowić jest wybór odpowiedniej tkaniny, z której ma być wykonana narzuta. Najczęściej występującymi na polskim rynku są te wykonane z bawełny, poliestru, wełny czy jedwabiu. Praktycznym wyborem może okazać się także narzuta pikowana z wypełnieniem silikonowym, która nadaje lekkości i elegancji każdej sypialni. Wato pamiętać, że tkaniny z dodatkiem materiałów syntetycznych nie ulegają zagnieceniu, dlatego w tym przypadku są zdecydowanie praktyczniejsze w użytkowaniu i nie trzeba ich prasować.

Kolejnym ważnym aspektem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru narzuty do wymiarów łóżka. Powszechnym trendem jest, aby narzuta była lekko zawinięta pod materac lub opadała swobodnie na podłogę. Należy wtedy do wymiarów materaca doliczyć tyle materiału aby uzyskać pożądany efekt.

Jaka narzuta na łóżko 160×200?

Rodzaj i rozmiar narzuty na łóżko 160×200 będzie zależał od ogólnego wystroju sypialni i efektu który chcemy uzyskać. Do sypialni urządzonej w stylu glamour idealnie pasować będzie miękka tkanina welwetowa lub dekoracyjna narzuta pikowana z subtelnym printem. Z kolei do wnętrza w stylu klasycznym idealnym wyborem będzie jednolita, gładka tkanina z minimalistycznym wykończeniem.  Łóżko o wymiarach 160×200 to standardowy wymiar, dzięki czemu można swobodnie wybierać w różnych wzorach i tkaninach. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie narzuty na łóżko?

Ze względu na fakt, że oprócz funkcji ochronnej narzuta pełni także punkcję estetyczną najważniejszym jest, aby wybór koloru, modelu i materiału współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza, tak aby wszystkie elementy stanowiły jedną spójną całość.

Warto także zwrócić uwagę na jakość wykorzystanych materiałów, ich gramaturę oraz sposób wykończenia.  To ważne aspekty, jeśli chcesz cieszyć się ulubioną narzutą przez jak najdłuższy czas. Dlatego przy zakupie nowej narzuty koniecznie zwróć uwagę na jakość wykorzystanej tkaniny, sprawdź gramaturę materiału (im wyższa tym lepsza), a także sprawdź jakość jej obszycia. To bardzo ważne aspekty, jeśli chcesz cieszyć się swoim zakupem przez bardzo długi czas.

Wymiary narzuty do sypialni –jak wybrać?

Wymiary narzuty na łóżko zależą przede wszystkim od tego czy chcemy ją wykorzystać jako okrycie łóżka w sypialni, kanapy czy narożnika. Istotną zmienną mającą wpływ na ostateczne wymiary narzuty to wysokość łóżka oraz sposób w jaki chcesz, aby okrywała ona łóżko. Sposobów na obliczenie pożądanego wymiaru narzuty jest kilka i są one zależne od efektu, jaki chcemy uzyskać, tzn:

  • Jeśli chcemy, aby narzuta przykrywała samą pościel to idealnym wymiarem jest ten sam wymiar, jaki posiada materac.
  • Gdy chcemy, aby narzuta była zawinięta pod materac do szerokości i długości materaca należy dodać podwójną wysokość materaca i dodatkowo po 10 cm z każdej strony, które pozwolą na podwinięcie narzuty.
  • Jeśli natomiast chcemy, aby narzuta swobodnie opadała na podłogę to do szerokości i długości materaca należy dodać podwójną wysokość od materaca do podłogi.

W przypadku niestandardowych wymiarów łóżka warto jest dokładnie zmierzyć powierzchnię spania i na tej podstawie dobrać odpowiednią wielkość narzuty. W przypadku braku dostępności pożądanej wielkości narzuty, warto rozważyć uszycie odpowiedniego modelu w zakładzie krawieckim.

Warto pamiętać, że tkaniny w każdym wnętrzu pełnią bardzo ważną rolę. Nie tylko wygłuszają pomieszczenie, ale i nadają mu ciepła i przytulności. Warto zatem poświęcić nieco czasu na dobór tkanin do sypialni, aby wypoczynek stał się przyjemnością i dodawał energii na każdy następny dzień. Zobacz również nasz poprzedni artykuł Jak dbać o narzutę na łóżko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *