7 lutego 2023
narzuty na łóżko

Jak dbać o narzutę na łóżko? Narzuta na łóżko spełnia szereg ważnych funkcji. Nie tylko chroni pościel przed zanieczyszczeniami, ale także nadaje wnętrzu przytulności i ciepła. Warto zatem zadbać o nią, aby cieszyć się swoim zakupem przez bardzo długi czas. Niestety, pranie i konserwacja narzuty nie jest prosta, ze względu na szeroki wybór tkanin, z których można ją wykonać. W tym artykule podpowiadamy jak zadbać o ulubioną narzutę, aby długo cieszyła oko.

Jaki dobrać sposób pielęgnacji w zależności od rodzaju narzuty?

Aby dobrze wybrać  sposób pielęgnacji narzuty na łóżko, pierwszym krokiem jest sprawdzenie, z jakiego materiału została ona wykonana.  To najważniejsza czynność, która determinuje całe dalsze postępowanie. Najczęściej spotykanymi na polskim rynku są narzuty:

  • bawełniane, charakteryzujące się szczególną miękkością i szeroką gamą wzorów i kolorów. Są wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości.
  • lniane, posiadające właściwości bakteriobójcze i antyalergiczne. Polecane są przede wszystkim alergikom oraz w pokojach dziecięcych.
  • poliestrowe pikowane- są one sztywniejsze i grubsze w porównaniu z innymi. Są za to wyjątkowo lekkie i idealnie dopasowują się do łóżka. W większości przypadków nie wymagają prasowania.
  •  satynowe- to najdelikatniejsze z narzut. Dodają wnętrzu klasy, elegancji i szyku. Przy odpowiednich ustawieniach prania nie wymagają one prasowania.  Często jednak zdarza się, że zsuwają się z łóżka.

Zapamiętaj! Każda tkanina będzie potrzebowała innego sposobu pielęgnacji, dlatego szczególnie istotnym jest postępowanie zgodne ze wskazaniami producenta, które znajdują się na metce. 

Jak prać narzutę na łóżko?

Przygotowując się do prania narzuty sprawdź czy bęben pralki nie zostanie przepełniony. Jeśli tak by się stało, tkanina mogłaby ulec znacznemu zagnieceniu oraz zmechaceniu. Następnie wybierz delikatny program prania z niewielką ilością obrotów bębna na minutę. Pamiętaj, aby temperatura była dostosowana do wskazań znajdujących się na metce. Narzutę bawełnianą, lnianą lub satynową można prać w temperaturze 40 stopni z wykorzystaniem delikatnych środków piorących. Po zakończonym praniu należy wyjąć ją niezwłocznie z bębna i suszyć w stanie rozwieszonym. Jeśli to możliwe, wystaw ją na świeże powietrze.

Pielęgnacja narzuty pikowanej musi być jeszcze bardziej ostrożna. Maksymalna temperatura prania to 30 stopni Celsjusza. Obroty pralki ustaw na najniższą możliwą wartość. Jest to szczególnie istotne, aby wypełnienie narzuty nie uległo zniszczeniu. 

Jak wyprasować kapę?

Należy przede wszystkim pamiętać, że prasowanie to nie tylko pozbywanie się zagnieceń materiału. To także eliminacja wszelkich drobnoustrojów, które nie zostały zniszczone podczas prania. Przystępując do tego etapu warto posiłkować się wskazaniami podanymi na metce, aby dobrze dostosować temperaturę prasowania. Nie może to być dziełem przypadku. Pomocne może być tutaj żelazko z generatorem pary, które samo potrafi dostosować  temperaturę do rodzaju tkaniny. Wybawieniem staje się także prasowanie parowe, które pozwoli na prasowanie w stanie rozwieszonym. Jest to szczególnie istotne w przypadku narzut o dużych wymiarach, ponieważ sprawia to znacznie mniej kłopotów. Pamiętaj przede wszystkim, że:

  • narzuty bawełniane i satynowe prasuje się najczęściej w temperaturze 150 stopni
  • narzutę bawełnianą w temperaturze 110 stopni (o ile producent w ogólne zaleca jej prasowanie)
  • narzutę lnianą w temperaturze 180 stopni. Ze względu na wyjątkowo wymagający materiał zaleca się prasować ją, gdy jest jeszcze wilgotna. To znacząco ułatwia pracę.

Pielęgnacja i konserwacja narzuty to nie jest łatwy proces. Jeśli jednak poświęcisz na to nieco czasu i energii, jakość tkaniny pozostanie na najwyższym poziomie, a  Twoje wnętrze pozostanie przytulne i eleganckie przez bardzo długi czas. Zobacz również nasz poprzedni artykuł Jakie prześcieradło wybrać do hotelu? Prześcieradło gładkie czy z gumką?

1 thought on “Jak dbać o narzutę na łóżko?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *