Czysta i schludnie wyglądająca pościel to sprawa ważna nie tylko z powodu estetyki, ale też zdrowia. Ze względu na to, że na sen poświęcamy jedną trzecią doby, to warto skupić się na zapewnieniu sobie odpowiednich warunków snu. Są one gwarancją spokojnego i niczym nie zmąconego relaksu. Jeśli jesteś alergikiem jest to sprawa szczególnie istotna. Nic z tego, że zainwestujesz w kołdry antyroztoczowe jeśli nie będziesz dbać o czystość pościeli.
Dlaczego ważne jest regularne pranie pościeli?
- Regularne pranie bielizny pościelowej jest ważne dla zdrowia i komfortu.
- Brudna pościel może być siedliskiem dla roztoczy, bakterii, grzybów i sierści zwierząt, które mogą powodować alergie, astmę, problemy skórne i infekcje.
- Pranie pomoże usunąć plamy, zapachy i brud z tkaniny i nada jej świeżości.
Co ile zmieniać pościel w zależności od rodzaju materiału?
Częstotliwość prania pościeli zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj materiału, pora roku, obecność zwierząt i stan zdrowia użytkownika.Standardowo, należy prać pościel co najmniej raz na dwa tygodnie, ale niektórzy eksperci zalecają robienie tego raz w tygodniu.
Oto kilka wskazówek dla różnych rodzajów materiałów:
- Bawełna – jest trwałym i oddychającym materiałem, który można prać w wysokich temperaturach (60°C lub więcej), aby zabić roztocza i zarazki. Możesz prać bawełnianą pościel raz na dwa tygodnie lub częściej, jeśli dużo się pocisz lub masz alergie.
- Satyna – jest gładkim i błyszczącym materiałem, który może być łatwo uszkodzony przez wysokie temperatury i ostre detergenty. Powinieneś prać satynową pościel raz na dwa tygodnie lub częściej, jeśli jest brudna lub poplamiona. Używaj delikatnego cyklu i łagodnego detergentu, unikaj wybielaczy i płynów do płukania. Możesz również prać satynową pościel ręcznie w zimnej wodzie z delikatnym mydłem.
- Len – jest naturalnym i oddychającym materiałem, który może pochłaniać wilgoć i regulować temperaturę. Możesz prać lnianą pościel raz na dwa tygodnie lub częściej, jeśli dużo się pocisz lub masz alergie. Używaj delikatnego cyklu i łagodnego detergentu, unikaj wybielaczy i płynów do płukania. Możesz również prać lnianą pościel ręcznie w letniej wodzie z delikatnym mydłem.
- Jedwab – jest luksusowym i delikatnym materiałem, który wymaga specjalnej pielęgnacji. Powinieneś prać jedwabną pościel raz na dwa tygodnie lub częściej, jeśli jest brudna lub poplamiona. Używaj łagodnego detergentu przeznaczonego specjalnie do jedwabiu, unikaj wybielaczy i płynów do płukania. Możesz również prać jedwabną pościel ręcznie w zimnej wodzie z delikatnym mydłem.
Jak często prać pościel?
- Częstotliwość prania pościeli zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj materiału, pora roku, obecność zwierząt i stan zdrowia.
- Latem, gdy jest gorąco i dużo się pocimy, pościel należy prać częściej niż zimą.
- Jeśli śpimy nago, mamy zwierzęta w domu lub jesteśmy alergikami lub chorujemy, pościel należy prać co tydzień lub nawet częściej.
- Nową pościel należy również wyprać przed pierwszym użyciem, szczególnie jeśli jest kolorowa lub ma nadruki.
Jak przygotować pościel do prania?
- Przed praniem pościeli należy ją odpowiednio posegregować według kolorów, rodzajów tkanin i dopuszczalnej temperatury prania.
- Nie należy przeładowywać pralki, bo pościel może być niedoprana i niedopłukana.
- Jeśli tkanina jest bardzo zabrudzona lub ma plamy, można ją namoczyć wcześniej w zimnej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej lub innego środka wybielającego.
- Przed praniem należy przewrócić wszystkie poszewki na lewą stronę i zapiąć suwaki i guziki, aby zapobiec splataniu się tkanin.
Jakie są dobre praktyki po praniu pościeli?
- Po wyjęciu pościeli z pralki należy ją odpowiednio wysuszyć i wygładzić.
- Jeśli suszymy w suszarce bębnowej, należy wybrać program z niską temperaturą i krótkim czasem suszenia, aby zapobiec kurczeniu się i zniszczeniu tkaniny.
- Jeśli suszymy pościel na sznurku lub na płasko, należy ją odpowiednio rozwiesić lub rozłożyć, aby uniknąć zagnieceń i zmechaceń.
- Po wysuszeniu pościeli należy ją wyprasować lub wygładzić ręcznie, aby usunąć wszelkie zagniecenia i poprawić jej wygląd. Można używać żelazka lub parownicy, ale należy dostosować temperaturę do rodzaju materiału. Można też spryskać pościel wodą lub specjalnym preparatem ułatwiającym prasowanie.
- Po wygładzeniu pościeli należy ją odpowiednio złożyć i przechowywać w suchym i czystym miejscu, najlepiej w szafie lub komodzie. Można też używać specjalnych pokrowców na pościel, aby chronić ją przed kurzem i wilgocią.
Podsumowanie
Regularne pranie pościeli jest szczególnie ważne dla zdrowia i komfortu snu. Jeśli zastanawiasz się jak często zmieniać pościel to wystarczy, że zastosujesz się do naszych rad. Dzięki temu z pewnością będziesz mógł cieszyć się spokojnym odpoczynkiem. Jeśli jesteś alergikiem to pamiętaj, że sam zakup kołdry antyroztoczowej nie pomoże w zniwelowaniu objawów alergii. Dodatkowo, trzeba ją odpowiednio prać i pielęgnować, aby spełniała swoje funkcje. Przed pielęgnacją zwróć też uwagę na tkaninę, z jakiej wykonana jest pościel oraz sprawdź metkę producenta, która określa zasady jej konserwacji. Te wszystkie czynności pomogą cieszyć Ci się swoją ulubioną pościelą przez długi czas.