7 lutego 2023
pościel hotelowa agmar

Jak wybrać pościel hotelową? Pościel hotelowa to wizytówka każdego obiektu noclegowego. Odpowiednio dobrana, podnosi renomę miejsca i zachęci gości do częstych odwiedzin. Oprócz walorów estetycznych powinna zagwarantować przyjemny, zdrowy sen i komfort odpoczynku. Jak połączyć te wszystkie cechy w jednym produkcie? Podpowiadamy jak wybrać idealną pościel do hotelu.

Jaka gramatura i rozmiar pościeli hotelowej?

Gramatura pościeli hotelowej powinna być nieco wyższa niż pościeli domowej i osiągać wartości od ok 135gr/m2 do 160 gr/m2. Im wyższa wartość, tym lepsza wytrzymałość materiału. Jest to szczególnie istotne w obiektach hotelowych, ponieważ częste pranie w wysokich temperaturach i silne zabiegi konserwujące mogłyby szybko zniszczyć tkaninę, która jest do tego niedostosowana. Dla porównania pościel domowa posiada gramaturę ok 125 gr/m2. Pierze się ją w zdecydowanie niższych temperaturach i z użyciem słabszych środków piorących, ale za to gama wzorów i kolorów jest niezwykle szeroka.

Rozmiar pościeli hotelowej powinien zostać dobrany odpowiednio do wielkości kołdry oraz wymiarów materaca. Dla łóżka pojedynczego odpowiednia będzie pościel o wymiarach 140×200 cm lub 160×200 cm. Łóżkom dwuosobowym dedykowana jest pościel o wymiarach: 200×220 cm. Warto pamiętać, aby przed zakupem dokładnie zmierzyć kołdrę i poduszkę, aby wybrać odpowiednio dobrany produkt. W przypadku nieodpowiedniego wyboru pościel może się zwijać powodując dyskomfort podczas snu, a w konsekwencji niezadowolenie klientów.

Pościel hotelowa z jakiego materiału?

Najchętniej wybieraną tkaniną na rynku tekstyliów hotelowych jest bawełna. Posiada ona szereg prozdrowotnych właściwości tj.:

 • nie powoduje podrażnień, ani uczuleń,
 • dobrze pochłania wilgoć,
 • znosi wysokie temperatury prania, co pozwala na eliminację wszelkich roztoczy i zarazków;
 • zapewnia odpowiedni komfort termiczny,
 • jest surowcem naturalnym, dlatego jest bezpieczna dla skóry.

Obecnie aż 60% rynku hotelarskiego zdominowała bawełna egipska (adamaszek). Jest to tkanina luksusowa o satynowo- atłasowym splocie, który nadaje jej elegancji i delikatności, a poddanie jej procesowi maceryzacji nadaje jej jedwabistego połysku. Doskonale znosi wszelkie zabiegi czyszczące, konserwujące i jest odporna na piling. Jest szczególnie istotne we wszelkich obiektach noclegowych, gdzie nieskazitelna czysta pościel jest najważniejszym elementem pokoju hotelowego.

Wśród pościeli hotelowych można także spotkać produkty bawełniane z 20% domieszką poliestru. Taki materiał chłonie mniej wody i środków piorących, co w konsekwencji wpływa na obniżenie kosztów prania. Takie zestawy nie są jednak szeroko rozpowszechnione na polskim rynku.

Jaka pościel hotelowa jest praktyczna?

Pościel hotelowa musi spełniać najwyższe standardy użytkowania. Powinna być bezpieczna dla skóry a przy tym posiadać wysokie walory estetyczne. Na rynku tekstyliów hotelowych najchętniej wybiera się pościel jednobarwną- najczęściej białą. Jest ona synonimem nieskazitelnej czystości, a także nie zaburza wystroju hotelowej sypialni. Można też spotkać modele w stonowanych, pastelowych kolorach, które dopasowane są do wystroju pomieszczenia. Korzystnym jest, aby pościel posiadała zakład hotelowy jako zapięcie. Znacząco przyspiesza to jej zakładanie. Ponadto, guziki lub zamki mogłyby nie wytrzymać silnych zabiegów konserwujących i ulec szybkiemu zniszczeniu albo powodować dyskomfort podczas snu.

Aby pościel hotelowa służyła przez długi czas powinna także posiadać:

 • specjalne, rdzeniowe nici szwalnicze odporne na działanie wysokich temperatur;
 • długie, czesankowe włókno;
 • zagęszczony ścieg i rygle wzmacniające jego zakończenia;
 • odporność na pilingowanie

Jak prać pościel hotelową?

Ze względów bezpieczeństwa odwiedzających, pościel hotelowa musi być prana i dezynfekowana po każdym gościu. Ważnym jest, aby znosiła wysoką temperaturę prania, a także agresywne techniki konserwacji. Z tego powodu jest ona określana pościelą przemysłową. Pomimo to, jej walory estetyczne muszą pozostawać na najwyższym poziomie, aby zachwyciły przyjeżdżających gości.

Odpowiednio dobrana pościel hotelowa powinna spełniać następujące parametry:

 • pranie w 95 stopniach,
 • maglowanie,
 • możliwość krochmalenia,
 • możliwość suszenia w suszarkach bębnowych.

Są to bardzo wyśrubowane wymagania, ale konieczne w tego typu miejscach. W innym przypadku na pościeli mogłyby pozostać jakieś zabrudzenia, co z pewnością zostałoby zauważone przez gościa i negatywnie wpłynęłoby na renomę miejsca. Zobacz także nasz poprzedni artykuł Jaką pościel wybrać dla dziecka?

Podsumowanie

Wypoczęty gość to zadowolony gość. Im lepiej wypocznie w hotelowej sypialni, tym chętniej będzie powracał w ulubione miejsce. Inwestycja w dobry jakościowo produkt z pewnością przyniesie korzyści w przyszłości dając właścicielom obiektów hotelowych satysfakcję z wysokiej jakości oferowanych usług. Nadal nie wiesz na co się zdecydować? Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty tekstyliów hotelowych na stronie https://agmar-tekstylia.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *